TÜBİTAK 15.ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJE YARIŞMASINDA EVRENS...
Önyükleme

Evrensel Kolej ARGE

TÜBİTAK 15. ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJE YARIŞMASINDA EVRENSEL YİNE ZİRVEDE

Bu yıl  15.si Düzenlenen TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmalarına Özel Evrensel Kolej 4 Proje ile Finalist olma hakkı kazandı. Ankara Bölgesi’nde Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması; Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım olmak üzere 10 alanda düzenlenen ve çağrı duyurusunda belirtilen tarihlerde proje başvuruları alınan projelerin ön değerlendirmeleri sonuçları açıklandı. Her alanda ortalama puanlara göre oluşan sıralama sonrasında, 12 bölge merkezi ilde 100 proje toplamda ise 1.200 proje bölge sergilerine katılmak üzere davet edildi.

Öğrenci merkezli, proje ve bilim tabanlı eğitim veren Evrensel Kolej, elde ettiği başarılar ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Evrensel Kolej,  TÜBİTAK proje yarışmasında Ankara Bölge Finallerinde yarışarak ilköğretim alanında 21, lise alanında 16 olmak üzere toplam 37 proje hazırlayarak pandemi döneminde çok büyük bir başarıya imza attı.

Yarışma, Ankara, Adana,  Bursa, Erzurum, İstanbul-Asya, İstanbul-Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 Bölge Merkezinde Bölge Koordinatörü olarak TÜBİTAK’ın görevlendirdiği öğretim üyesi tarafından yürütülmektedir. Proje Rehberine uygun olarak hazırlanan projeler ilk olarak 12 ayrı bölgede ve her alan için oluşturulacak akademik jürilerce, “başvuru sistemine yüklenen belgeler” üzerinden ön değerlendirme sonucunda sergilenmesi uygun görülen projeler bölgelerde yapılacak sergiye davet edilmiş ve bölgelerde yapılacak yarışmalar sonunda 12 bölgede Finalist olarak belirlenen projeler Türkiye Final Yarışmasına davet edilecektir.

Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, araştırma ve geliştirme odaklı, bilgi ve becerilerini geliştirmelerine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen 15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ön değerlendirme sonuçlarına göre seçilen projeler bölge finallerinde yarışacaklar.

Bölgesel proje değerlendirmelerinin 15 – 16 Haziran 2021 tarihlerinde çevrimiçi olarak yapılması planlanmaktadır. Jüri üyeleri tarafından projeler incelenerek proje sahibi öğrencilerden sözlü sunum istenecektir. Sunumlar yaklaşık 10 dk. anlatım, 5 dk. soru cevap şeklinde olacaktır. Bölge Yarışmaları süresince yapılacak jüri değerlendirmeleri sonucunda her alanda Bölge Birinciliği, İkinciliği ve Üçüncülüğü ödülleri verilecektir. Bölge Birinciliği ödülü alan öğrenciler final yarışmasına katılmaya hak kazanacaklardır.

Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirmeleri sonuçlarına göre Özel Evrensel Kolej öğrencileri 4 proje BÖLGE FİNALİNE katılmaya hak kazanmıştır. Teknolojik Tasarım alanında Derya Güneş ÖZÇAKIR danışmanlığında Ceren ÖZER, Sağlık ve Biyomedikal Cihaz Teknolojileri tematik alanında, Biyoloji alanında Fatma ELİTAŞ danışmanlığında Göknur GÖKÇE ile Deniz DÜZOK Sağlıklı Yaşam ve Beslenme tematik alanında, Duru BAŞTUĞ ve İnci TUNABOYLU Biyoçesitlilik tematik alanında ve Doruk Efe DULKADIR Sağlıklı Yasam ve Beslenme tematik alanında ön elemeyi geçerek ANKARA BÖLGE FİNALİSTİ olmayı başardılar.

EVRENSEL KOLEJ Genel Müdürü Sn. Semra BÜYÜKAĞAOĞLU başarılarının her yıl artarak devam ettiğini belirterek finallere de çok iyi hazırlandıklarını söyledi. Ayrıca Ulusal ve Uluslararası yarışmalarda öğrencilerinin ülkemizi başarıyla temsil ettiğini belirterek emeği geçen tüm danışman öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. Özel Evrensel Eğitim Kurumları Kurucusu Sn. Cavit GÜRSOY projelerde dereceye giren öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek başarılarının devamını diledi.
Paylaş:

Etiketler: evrensel kolej, TÜBİTAK, proje yarışması, ortaokul